Fikri Toros, Londra’da, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda konuştu

 İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN PANELDE KIBRIS’TA BİR ÇÖZÜMÜN FAYDALARI VE KIBRIS TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI’NIN KONUYA İLİŞKİN GİRİŞİMLERİ ANLATILDI

İngiltere’nin Avrupa Bakanı David Lidington, bugün Londra’da, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Kıbrıs’ta çözümün faydaları ve İki Odanın Rolü temalı panelin iki konuşmacısı olan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Phidias Pilides’e hitaben bir hoşgeldiniz konuşması gerçekleştirdi. Lidington konuşmasında, “Birleşik Krallık, Kıbrıs’ta bir çözümün en önde gelen destekçilerindendir. Odaların bu konudaki çalışmaları, iki toplum arasında güven ve işbirliğinin geliştirilmesinde ve  çözümün tüm Kıbrıslılara ne gibi ekonomik yararlar getireceğinin altının çizilmesinde iş yaşamının onyanayacağı önemli rolü
göstermektedir” dedi.

Her iki Odanın delegasyonlarına ek olarak, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslıları, İngiliz parlamento üyelerini ve Stelios Filantropi Vakfı temsilcilerini bir araya getiren etkinlik, Oda Başkanların sunumundan sonra soru cevap ve görüş alışverişiyle devam etti.

Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Phidias Pilides, Kıbrıs sorununun adil, işleyebilir ve sürdürülebilir bir şekilde çözülmesinin Kıbrıs’taki toplumlara; ayrıca Yunanistan, Türkiye ve Ortadoğuyu da kapsayan bölgeye getireceği yararlar hakkında detaylı bir sunum yaptı. Pilides, “Böylesi bir çözüm Kıbrıs’ın ekonomik toparlanmasını ve krizden çıkışını önemli ölçüde hızlandıracak ve Kıbrıs’ı bölgedeki en istikrarlı ekonomiye dönüştürecektir” dedi.

Pilides sunumunda yatırım, yeni pazarlar geliştirme ve istihdam alanlarında çözümün faydalarını öne çıkararak, özellikle denizcilik, uluslararası ticaret, enerji, eğitim, turizm, inşaat, tarım ve gayrimenkul sektörlerine vurgu yaptı. Pilides, “Süreçte olası sıkıntılar geçici olacak ve adil ve işleyebilir bir çözümün getireceği geleceğe yönelik iyimserlikle atlatılacaktır. Diğer yandan, orta ve uzun vadeli yararlar ise çok büyük olacaktır. Adanın yeniden birleşmesi her iki topluma da ekonomik fayda sağlarken, çözümsüzlüğün hiç kimseye faydası olmayacaktır” dedi. Pilides sözlerini desteklemek için yıllık ortalama büyüme hızı, iki toplum arasında kişi başı gelir farklılığının
kapatılması ve işsizliğin büyük oranlarda azalacağına ilişkin çeşitli rakamlar sundu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da her iki Odanın çok boyutlu işbirliğini anlattı. Toros özellikle, Yeşil Hat Ticareti; ekonomik işbirliğini artırmaya yönelik iki toplumlu ortak projeler; çözümün yararlarını anlatan kısa filmler; Kıbrıs Rum toplumundaki trafonun patlaması ve Kıbrıs Türk toplumundaki yağ sızıntısı gibi trajik olaylar sonrasında Odaları kriz çözme girişimleri; iki toplumlu iş insanları liderleri grubunun oluşturuması; ve Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunabilmesi yolunda siyasi süreci desteklemek üzere Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Yunan Odalar Birliği’nin oluşturduğu Lefkoşa Ekonomik Forumu’nun kurulması hakkında bilgiler verdi.

Toros konuşmasında, “Bu sorunu çözerek tüm dünyaya örnek olmanın artık zamanı gelmiştir. Ekonominin çözüme çok büyük bir etkisi olacaktır, dolayısıyla bunun siyasi olarak da desteklenmesi gerekmektedir” dedi. Toros konuşması şu sözleri vurgulayarak bitirdi: “Ekonominin ve ekonomik işbirliğini barış ve güven inşaasındaki önemli rolün bilincinde olan iki Oda işbirliğini sürdürmeye kararlıdırlar. Girişimlerimiz Kıbrıs’taki barış sürecinin başarılı olmasının temel ekseninde yer almaktadır, bu yüzden çalışmalarımıza herkesin destek olmasını istiyoruz.”

Bu etkinlik Londra’daki İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde iki toplumun böylesi bir birlikteliğinde yapılan ilk etkinlik olmuştur.

David Lidington, Odaları çalışmalarından dolayı överek, Birleşik Krallığın, iki toplum arasındaki güveni artırıcı pratik girişimlerini desteklemek için yaptıklarına değindi. Lidington ayrıca, BM tarafından yürütülen çözüm sürecine ve müzakerelerin acilen yeniden başlamasına olan güçlü desteklerinin altını çizdi.