KTTO Başkanı Günay Çerkez, Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanlığı’ndan teknik bir heyetle görüştü

Çerkez: “KKTC’de sürdürülebilir ekonomi şart”
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için sürdürülebilir bir ekonominin şart olduğunu vurguladı.
Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Burak Erdenir başkanlığından teknik bir heyet, bugün Oda Başkanı Günay Çerkez’e nezaket ziyaretinde bulundu. Heyete, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin eşlik etti. Görüşmede heyet tarafından, Türkiye’de AB uyum süreci çerçevesinde atılan adımlar hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı.
 
“Özenerek takip ediyoruz”
Oda Başkanı Günay Çerkez, Türkiye’nin AB uyum süreci çerçevesinde 10 yılda attığı adımları büyük bir mutlulukla ama aynı zamanda özenerek takip ettiklerini anlattı. Çerkez, KKTC’de de benzer bir sürecin olmasının önemine değinerek, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için sürdürülebilir bir ekonominin şart olduğunu vurguladı.
Çerkez, AB standartlarında bir mevzuatla birlikte, ekonomi odaklı bir siyaset sürdürülmesini gerektiğine dikkat çekti. Çerkez, bunun için kamuda, özel sektörde ve yaşamın her alanında bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğunu söyledi. KTTO’nun Avrupa’daki lobi çalışmaları hakkında bilgi veren Çerkez, Doğrudan Ticaret’in önemi ve Yeşil Hat üzerinden yapılan ticaretin sınırlarını da örneklerle anlattı.
Oda Başkanı Çerkez, Kuzey Kıbrıs’ın AB toprağı olmasına rağmen, müktesebatın askıda bulunduğu hatırlattı. Çerkez, Kıbrıslı Türklerin bu durumu hak etmediğini belirterek, müktesebatın askından indirilmesi yönünde girişimleri yoğunlaştırma talebinde bulundu.