KTTO Heyeti, Maliye Bakanlığı’na Nezaket Ziyaretinde Bulundu

Turgay Deniz başkanlığında Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, yeni hükümetten beklentiler dile getirilerek, işbirliğine hazır olunduğu mesajı verildi.

Bu dönemde esas olanın ülkenin refah düzeyini yükseltmek için tüm paydaşların bir araya gelerek çalışmalar ortaya koyması gerektiğine dikkati çeken oda yönetimi, Ticaret Odası olarak kendilerinin her türlü bilgi alış verişine, projeye katkı koymaya hazır olduklarını kaydetti.

Ekonomiyi kayıt altına almanın, önemine vurgu yapan Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, bu konunun ülke ekonomisi için elzem olduğunu belirtirken, kayıt dışı ekonomi ele alınırken, her kesimin fedakârlıktan kaçınmaması gerektiğini ve aynı zamanda insanları vergiye tabi olmaktan ürkütmemek gerektiğini söyledi.

Ziyarette, iş hayatında günlük yaşamı ve istikrarı engelleyen bürokratik engeller konusu da ele alındı, gümrükteki sıkıntılar tartışıldı. Ticarette zaman kavramının önemini de vurgulayan Ticaret Odası yönetimi,  iş hayatını pratikleştirme adına bazı tedbirlerin biran evvel alınması gerektiğini belirtti.

Oda yetkilileri ayrıca, dövizin yükselişi noktasında hükümetin bugünden bir önlem paketi hazırlamasının elzem olduğu görüşünü belirterek; “bunun için olağanüstü bir durum planı hazırlanmasında yarar görüyoruz” denildi.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise Ticaret Odasının görüş ve önerilerini dinledi. Ardından geçmiş yönetime sunduğu işbirliğini yineledi. Özellikle bürokratik engellerin aşılması için tüm paydaşların günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığı sorunları diyalog yoluyla çözümünü önerdi. Bu konuda geniş kapsamlı çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Vergi sisteminin değişikliği noktasında tüm paydaşlarla görüşmelerin sürdürüldüğünü hatırlatan Denktaş, bütçenin onaylanmasının ardından vergi sisteminin değişikliği çalışmalarının başlayacağını kaydetti.

Denktaş ayrıca kısa bir süre sonra devreye girecek olan e-maliye sayesinde de bürokratik engellerin aşılacağının altını çizdi.