KTTO ve TOBB heyetleri Ankara’da iftarda buluştu

ÇÖZÜM VE EKONOMİK BÜYÜME İÇİN İŞBİRLİĞİ

Fikri Toros başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti ile Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yöneticileri, Ankara’da TOBB merkezinde düzenlenen iftarda bir araya geldi. İftar yemeğinden, iki önemli örgütün Kıbrıs sorununa çözüm bulunması ve Kıbrıs Türk ekonomisinin büyütülmesi için işbirliğini ilerletme kararı çıktı.

KTTO heyeti, Ankara’daki temaslarını, 1 Temmuz Salı gecesi TOBB yöneticileri ile birlikte olduğu iftar ile sürdürdü.tobbktto2s Fikri Toros başkanlığındaki KTTO heyeti, TOBB merkezindeki yemekte, TOBB yöneticilerini Kuzey Kıbrıs’taki siyasi gelişmeler, Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerindeki son durum ve KKTC ekonomisinin durumu hakkında bilgi verdi.

KTTO Başkanı Fikri Toros, iftarda yaptığı konuşmada, KTTO’nun uluslararası ilişkileri ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, Kıbrıs’taki çözümsüzlük durumunun bölgedeki bütün ülkelere zarar verdiğini, Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin buna karşılık çözüm arayışında olduklarını belirtti. Toros, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin uluslararası alanda sürdürülen lobi faaliyetlerine sürekli olarak destek verdiğini belirtti ve “TOBB ile ilişkilerimiz giderek artırılacaktır” dedi.

Kıbrıs Türk ekonomisinin içinde bulunduğu durumu da özetleyen Toros, “Çevre ekonomileri ve bu arada Kıbrıslı Rumlar ile işbirliği yapabilmek için rekabet edebilirliğimizi artırmalıyız. Rekabet edebilirliğimizi artırmak başlıca sorunumuz ve hedefimizdir” dedi. Toros, işbirliğinin barış getireceğinin de altını çizdi.

KTTO heyetinde bulunan başkan vekilleri Vargın Varer ve Reha Arar ile yönetim kurulu üyeleri Salih Çeliker ve Mustafa Genç de, yaptıkları konuşmalarda Kuzey Kıbrıs’taki siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgi vererek KTTO ile TOBB’un işbirliği yaptığı ve yapabileceği alanlardaki önerilerini açıkladılar.

TOBB Birliği Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu da, KTTO’nun gerek Kıbrıs sorununun çözümü, gerekse Kıbrıs Türk ekonomisinin büyütülmesi için yaptığı çalışmaları ve izlediği yolu tam anlamı ile desteklediklerini belirtti ve bu alanlardaki işbirliğinin önümüzdeki dönemde artırılarak sürdürüleceğini vurguladı.

KTTO ve TOBB heyetleri, toplantı sırasında çözüm ve ekonomik işbirliği konusunda yapacakları teknik işbirliklerini de ele aldılar. KTTO ile TOBB, 2 Haziran’da Lefkoşa’da ara bölgede Kıbrıslı Rum ve Yunanistan iş örgütleri ile bir araya gelerek Lefkoşa Ekonomik Forumu’nu oluşturmuşlardı.