KTTO: “Yeşil Hat Tüzüğü’ne ilişkin Rum iddaları asılsız ve uydurma propagandadır”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Yeşil Hat Tüzüğü’ne ilişkin olarak Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından ortaya atılan ve dayanağı olmayan asılsız iddiaların; Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında yapılan ticaretteki azalmanın esas nedeni olduğunu ifade etti.
Kıbrıs Rum Yönetimi Tarım Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı’nın geçtiğimiz hafta, “Yeşil Hat Tüzüğü’nün tıpkı hattın kendisi gibi delik deşik olduğunu, isteyen herkesin fark edilmeden istediği noktadan Güney Kıbrıs’a geçebildiği gibi, söz konusu tüzüğün kapsamadığı ürünleri de geçirebildiği” açıklaması tamamen asılsızdır ve ispatlanmamış iddialar üzerine yapılmıştır. Kıbrıslı Rum bakanın bu açıklaması, yeşil hat üzerinden yapılan kayıtdışı ticaretin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında yapılmakta olduğu gibi asılsız bir iddiayı kasıtlı olarak gündeme taşımıştır.
Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sistematik bir şekilde yapmış olduğu “uydurma propagandanın” bir parçası olarak maksatlı bir şekilde yapılan bu açıklama, bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktan daha çok, Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili olumsuz önyargı yaratarak iki taraf arasındaki ticarete darbe vurmak amacına yöneliktir. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği ve diğer ülkelerden almış olduğu cesaretle yapmış olduğu buna benzer talihsiz açıklamalar geçtiğimiz dönemlerde bal ve balık ticareti için de yapılmıştı. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin esas amacının Rum ticaretini kontrolsüz bir şekilde Kuzey’e yayarak, KKTC ekonomisini daha da küçültmek ve zayıflatmak olduğu bu girişimlerle bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmelerin, ekim ayının ikinci yarısında başlayacağının konuşulduğu bu günlerde, iki taraf arasındaki güveni sarsıcı buna benzer girişim ve demeçlere son verilmesi gerekmektedir.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, bu tarz kötü niyetli açıklamaların adadaki iki taraf arasındaki güvene zarar verdiğini bir kere daha hatırlatır; ispatlanmış bilgiye dayanmayan bu tür açıklamalardan kaçınma çağrımızı yenileriz.