KTTO Yönetim Kurulu, Şahali ve Özyiğit’e Nezaket Ziyaretinde Bulundu

Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyeti, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’i ziyaret ederek, bakanlıklarla işbirliğinin devamını istedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, tarımı ekonomik sektörün bir parçası olarak gördüklerini ifade ederek, ülkede geliştirilecek politikaların, özellikle ticaret, sanayi ve tarımın birlikte değerlendirilmesi gerektiğine inanç belirtti.

Deniz, tarım sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi ve suya bağlı fırsatlar konusunda bir rapor hazırladıklarını belirterek bu raporu ileriki dönemlerde Bakanlıkla paylaşacaklarını söyledi.

Bakan Erkut Şahali de üretimin devamı, gıda güvenliğinin sağlanması ve tarımsal ürünlerin ekonominin geneli içerisindeki payının artırılması bakımından tarımın önemli olduğunu dolayısıyla hükümet programında tarıma önemli bir yer ayrıldığını belirtti.
Şahali Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun ekonomiye hızla kazandırılmasının önemine de değinerek, bakanlığın suyla ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası başkanı Turgay Deniz ve beraberindeki heyet Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’i ziyaretinde ise iş dünyasının nitelikli eğitilmiş ara elemana ihtiyaç duyduğunu Eğitim Bakanlığı ile bu konuda yakın işbirliği içinde olmak istediklerini kaydetti.

Deniz “Bazı verilere göre KKTC’de yüzde 6.4 oranında işsizlik var. Ancak sürekli olarak yurtdışından işgücü ithal ediliyor. Birlikte yapılacak çalışmalar ileihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirirsek hem gençlerimize yol göstermiş olacağız hem de işyerleri istedikleri nitelikli elemana sahip olacaktır” dedi.

Bakan Özyiğit de eğitimin, ülkenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikli insanı yetiştirirse amacına ulaşmış olacağını söyledi.
Eğitimde toplumun bütün kesimleri ile olabilecek en geniş konsensüsüsağlayarak bir devlet politikası yaratmak istediklerini söyleyen Özyiğit, her gelen hükümetin eğitimi yapboz tahtasına çevirememesi gerektiğini kaydetti.