KTTO’dan, AB Tarafından Desteklenen Projelerle İlgili Açıklama

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan mali yardım kapsamında Kıbrıs Türk toplumu yararına ve  AB uyum sürecine katkı koyacak projeler yürütmektedir. Oda olarak, toplumun AB uyum sürecine ve AB ile olan ilişkilerine yaptığımız katkılar da ortadadır.
KTTO, Kıbrıs Türk özel sektör temsilcilerinin ve girişimcilerinin yararına çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür. Bu kapsamda yapılan projeler gerek iş dünyasına gerekse Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmektedir. Tüm kamu kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum örgütleri ortak paydalarda, gerekli noktalarda işbirliği içerisindedirler.
Çözüm sürecine katkı koymak, iki toplum arasındaki diyaloğu ve güveni geliştirmek, çözümün getireceği kazanımları ortaya çıkarmak ve bu doğrultuda iş insanlarını birbirine yakınlaştırmak adına Odamız tarafından çeşitli faaliyetler ve projeler düzenlenmektedir. Bu projelerden bir tanesi de, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın birlikte yürüttüğü ‘Leading By Example’ projesidir. Söz konusu proje, iki toplumun iş insanlarını bir araya getirerek çözüm sürecine katkı koymayı hedeflemenin yanısıra, aktiviteleri ile toplumlara örnek olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivil toplum örgütleri arasındaki diyalog, güven, işbirliği ve uzlaşmayı artırmak ve siyasi düzeyde karar alma süreçlerine Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplumlarının katılımını artırmayı amaçlamaktadır. Bu proje çerçevesinde gerçekleştirilen ve başarı ile tamamlanan İki Toplumlu Staj Programı’na dahil olan tüm Kıbrıslı Türk genç profesyoneller KKTC vatandaşlarıdır.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası, ürettiği projeler ve gerçekleştirdiği iki toplumlu etkinliklerle çözüm sürecine destek vermeye devam edecektir.