KTTO’dan “FİF” konusunda açıklama

Toprak Ürünleri Kurumu’nun kurtarılması gerekçesiyle çok sayıda gıda ürününün ithalatına %3 oranında fon koyan kararın Bakanlar Kurulu tarafından geri çekilmesinin ardından, hükümet ayni fonları bu kez Fiyat İstikrar Fonu altında hayata gerçirmiştir. Yöntemdeki değişiklik, bu fonun piyasada pahalılık yaratacağı gerçeğini değiştirmeyecektir.

Hükümetin, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın tüm uyarılarına ve yapıcı önerilerine rağmen, hiçbir ekonomik akılla bağdaşmayan ve tüketiciye pahalılık olarak yansıyan ekonomik uygulamalar konusunda ısrarcı davrandığı anlaşılmaktadır.

Büyük oranda turizm, yüksek öğrenim ve ticarete dayalı KKTC ekonomisini fonlar ve yasaklarla pahalılaştırmak ve rekabet edebilirliğini azaltmanın sonuçlarını tüketici kendi bütçesinde hissetmeye başlamıştır. Bunun sorumluluğunun yüksek maliyetler ve adil olmayan rekabet şartlarında mücadele etmeye çalışan iş insanlarına yüklenmeye çalışılmasını hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz. Toplumsal bir konuyu diyalog yoluyla çözmek yerine, siyasi popülizm yaparak gelecek kuşaklara sürdürülemez bir ekonomi miras bırakmak maalesef bu hükümetin tercihi olmuştur.

Ekonomik gerçekler yerine popülizmi tercih eden, verilen sözleri tutmayan ve tüketicilerin bütçesi üzerinden dar siyasi hesaplar yapan siyasileri, kendilerine oy veren onbinlerce iş insanının, çalışanların ve tüketicilerin vicdanına havale ediyoruz.