KTTO’dan Karekodlu Çek Talebi

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), toplumsal sorunlar yanında, üyelerinin sorunlarına yönelik çalışmaları da sürdürüyor. KTTO Başkanı Turgay Deniz, KTTO Yönetim Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda çalışma başlattıklarını açıkladı.

İlk olarak Başkan Vekili Mehmet Eziç ve Genel Sekreter Aysun Önet İleri ile birlikte KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı ziyaret ettiklerini anımsatan Başkan Deniz, ticaretin günlük sorunlarını ilgili kişi ve makamlara iletmenin görevleri olduğunu belirtti.

KTTO Başkanı Turgay Deniz, üyelerinin yıllardır yırtık, mühürlü kabul edilmeyen döviz sorunu ile karşı karşıya olduklarını ifade etti. Deniz “KKTC Merkez Bankası’ndan Euro için bu sorunun aşıldığını, Sterlin için de çalışmaların devam ettiğini öğrendik. Karşılıksız çek risklerinin azaltılması çalışmaları hakkında da bilgiler aldık. Bu çalışmalar bizleri mutlu etti” dedi. Deniz, Poliçeler Yasası ile çeklere eski itibarını kazandıracak hukuki düzenlemelere geri dönülmesi gerektiğini de vurguladı.

KTTO olarak “karekodlu çek” talebinde de bulunulduğunu açıklayan Deniz, “Karekodlu Çek, üzerine tüm bankalar tarafından, banka ve şube bilgilerini, keşidecinin hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir sistemdir. Karekodun sorgulanmasıyla elde edilecek bilgiler doğrultusunda çek yaprağının doğruluğu teyit edilebilecek, keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına dair bilgiler edinilebilecektir. Bu sayede çekin doğruluğu ile ilgili bilgilere ve keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına ilişkin özet çek raporuna erişilebilecektir. Karekodlu çekin ülkemizde de kullanıma başlanmasıyla birlikte, ülkemizdeki ticarete güven gelecektir” şeklinde konuştu.