KTTO’dan Uzlaşı Arayışları

Ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik sorunların sadece iş insanlarını değil, tüm toplumu etkilemekte olduğunun bilinci ile hareket eden Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), “toplumsal uzlaşı” arayışlarına başladı. KTTO Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda sendikalarla görüşülmeye başlandı ve ilk olarak Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur – Sen) ziyaret edildi.

Önceki gün (16 Temmuz 2018, Pazartesi) saat 12:00’de gerçekleşen ziyarette Turgay Deniz başkanlığındaki KTTO heyetinde Başkan Vekili Semral Erel ve Genel Sekreter Aysun Önet İleri yer aldı. KTTO heyetini Memur-Sen Genel Başkanı Kağan Mındıkoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Akın Manga konuk etti.

Birlikte Hareket

Konuşmasında, yaşanmakta olduğumuz ekonomik kriz konusuna dikkat çeken KTTO Başkanı Turgay Deniz, “Hükümet alınması gereken önlemler konusunda istediğimiz, gerekli gördüğümüz adımları henüz atılmadı. KTTO Yönetim Kurulu olarak toplumsal sorunları birlikte nasıl çözebiliriz konusunda sendikalarla konuşma kararı aldık. Birlikten güç doğar. Sorunlar yumağı içerisinde ortak bir sorunumuzu çözmenin, birlikte iş yapmanın hazzını yaşamak istiyoruz ki, bu ülkenin sahipsiz olmadığını gösterelim” şeklinde konuştu.

Tek tek ziyaretler sonrasında eğer mümkün olursa tüm sendika temsilcileri ile bir araya gelip ortak paydada buluşmak istediklerini vurgulayan KTTO Başkanı Deniz, “Toplumun her kesimine ferah sağlayacak kararları ancak hep birlikte alabiliriz. Önemli olan uzlaşı kültürünü oluşturmak, birlikte hareket etmektir. Bu birlikteliğimiz bir yandan hükümete baskı unsuru olacak, bir yandan da yol gösterici olacağından hükümetin işini kolaylaştıracaktır” dedi.

Tam Destek

Konuşmasına “Bol şans ve başarı dilerim” diyerek başlayan Memur – Sen Genel Başkanı Kağan Mındıkoğlu, “Bayağı zor bir dönemde görev aldınız” dedi.

Türkiye ile direkt bağları olan bir sendika olduklarına dikkat çeken Başkan Mındıkoğlu, “Bu ülkede paydaşlar olarak kendi sorunlarımızı çözmede söz sahibi olabilmeliyiz. Ne var ki, bugüne kadar hep hükümetler bizleri yönlendiriyor, bizler hükümet edenlerin istedikleri gibi davranıyoruz. Bu nedenle bir üst oluşum olmasını çok isteriz. Böylesi bir oluşuma seve seve katkı koymaya hazırız” diyerek KTTO’nun başlattığı toplumsal uzlaşı çalışmalarına tam destek verdi.