KTTO’nun Nami’den Beklentisi Büyük

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) 55’inci Dönem Meclisi’nin 9’uncu toplantısının konuğu Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami oldu.

KTTO Mustafa Çağatay Konferans Salonu’nda önceki gün (23 Temmuz 2018, Pazartesi) saat 18:00’de başlayan ve 2 saat süren bilgilendirme toplantısının moderatörlüğünü KTTO Başkanı Turgay Deniz yaptı.

Konuşmasına KTTO 55’inci Dönem Meclis üyeleri ile birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek başlayan Bakan Özdil Nami, hükümetin henüz 5 aylık olduğunu ve bu süre içerisinde hem KKTC hem de Türkiye’de seçimler olduğunu, bunlara bir de Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybının eklendiğini söyledi.

Ülke gerçeklerini en iyi bilenlerin KTTO üyeleri olduğuna işaret eden Nami; döviz krizi, akaryakıt zammı, Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi konularında hükümetin almış olduğu tedbir, hazırlanan ve hazırlanmakta olan yasalar hakkındaki bilgileri KTTO 55’inci Dönem Meclis üyeleri ile paylaştı.

Kablo ile Elektrik Netleşmeli

Soru ve cevap bölümünde üyelerin soruları üzerine enerji konusunu biraz daha açan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, “Herhangi bir yatırım yapmadan önce, Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi konusunun netleşmesi kararı aldık. Maliyet ve enterkonnekte olması bizim için önemli” dedi ve nedenlerini anlattı.

Uzun vadede bakıldığında, Kıbrıs Türk halkı olarak geçmiş günler kadar kötü durumda bulunmadığımızı belirten Bakan Özdil Nami, “Umarım hükümetimiz kısa sürede beklentilerinizi karşılamaya başlar. Halkımız yeni bir liman, yeni bir hastane, yeni bir sanayi bölgesi, internet alt yapısı ve Türkiye’den kablo ile elektriğe kavuşur” şeklinde konuştu.

Büyük Şans

Ekonomi adına atılacak çok adımlar olduğunu anımsatan KTTO Başkanı Turgay Deniz ise, “Bugüne kadar bunları çok konuştuk. Ekonominin önündeki yasal engeller, yapılacak yasal düzenlemelerle kaldırılmalıdır. Kamu Reformu ve Vergi Reformu konuları bizim için olmazsa olmazlardır ve bir an önce yapılmalıdır. Enerji konusunda değişik bilgiler gelmekte ve kafa karıştırmaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan Özdil Nami’nin özel sektörden geldiğini belirten Başkan Deniz, bunun KTTO için büyük bir şans olduğunu, büyük beklentiler içerisinde bulunduklarını vurguladı.