KUZEY-GÜNEY KARA KAPILARI KONUSUNDA BASINA AÇIKLAMA

“TİCARET ODASI KARA KAPILARININ ÇOĞALTILMASI VE GEÇİŞLERİN KOLAYLAŞTIRILMASI İÇİN ÇALIŞIYOR”

Oda Başkanımız Sayın Turgay Deniz’in bir söyleşideki ifadelerinin, odamızın kara kapıları konusundaki tutumunun sosyal medyada tartışılmasına neden olduğu görünmektedir. Bu vesile ile konu ile ilgili tutumumuzu bir kez daha açıklığa kavuşturmak ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki ticareti düzenleyen Yeşilhat Tüzüğü’nün sorumlu yürütücülerinden biri olarak, kara kapılarının çoğaltılması ve geçişlerin kolaylaştırılması için mücadele etmektedir. Bu bağlamda, Lefkoşa’da yaya ve araçlı geçişler için yeni kapılar açılması; Haspolat bölgesinde ise en azından ticari araçların kullanabileceği bir kapının açılması için kararlılıkla çalışılmaktadır.

Oda Başkanımız Sayın Turgay Deniz, bu konudaki görüşlerini her türlü platformda, basına kapalı temaslarında ve basın-yayın organlarında açıklıkla ve tüm gerekçeleriyle birlikte ortaya koymaktadır. Oda Başkanımız, herhangi bir kapının kapatılması görüşüne sahip değildir ve böyle bir görüşü ifade etmemiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…

Kıbrıs Türk Ticaret Odası
Yönetim Kurulu