LEFKOŞA EKONOMİ FORUMU ATİNA’DA TOPLANDI:

LEF SİYASİLER NEZDİNDE GİRİŞİM YAPACAK

Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Yunanistan Odalar Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oluşturulan Lefkoşa Ekonomi Forumu, üçüncü toplantısını bugün Atina’da yaptı.

Lefkoşa Ekonomi Forumu toplantısına ev sahipliği yapan Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Konstantin Michalos, konuklarına hoşgeldiniz dedikten sonra “Forum’un Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapmayı amaçladığını ve toplantının bu çabaya katkı yapmak ve siyasilere mesaj vermek için düzenlendiğini” belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerdeki tıkanma nedeniyle forumun öneminin arttığını belirtti ve “siyasiler daha az görüşmeye başladığında biz daha çok görüşmeliyiz” dedi.

Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Phidias Pilides de “Lefkoşa Ekonomi Forumu’nun önemli bir inisiyatif olduğunu ve siyasilerin bunu fark ettiğini” belirterek, KTTO Başkanı Fikri Toros ile birlikte yaptıkları çeşitli temasları anlattı.

KTTO heyetine başkanlık eden Fikri Toros ise konuşmasında, Lefkoşa Ekonomi Forumu kararlarının hayata geçirilmesi konusunda daha fazla çalışmak gerektiğinin altını çizdi; bunun için takvimleme yapılması ve siyasi desteği artırmak için dört taraftaki siyasi liderlere ziyaretler gerçekleştirilmesini önerdi.

Forum, gündemdeki konuların tartışılması ve sonuç bildirgesinin yayınlanması ile sona erdi.

Lefkoşa Ekonomi Forumu Ortak Bildirisi için tıklayınız