Mal ve Hizmetler Yasa Tasarısı

Sayın Üyemiz,

KKTC Cumhuriyet Meclisine sevk edilen Mal ve Hizmetler Yasa Tasarısı Resmi Gazete’de yayımlanmak suretiyle halkın bilgisine sunularak görüş ve öneriye açılmıştır.

Söz konusu yasa tasarısıyla, şu anda uygulanmakta olan 21/1977 sayılı Mal ve Hizmetler (Düzenleme ve Denetim) Yasasının günün koşullarının gerisinde kaldığı tespitinden hareketle yürürlükten kaldırarak yerine daha geniş kapsamlı bir yasa getirerek sadece denetime tabi mal ve hizmetlerin değil, piyasada yer alan tüm mal ve hizmetlerin denetlenmesi ve cezaların yeniden düzenlenmesi amaçlanmaktadır.

Yasa Tasarısı, başta denetime tabi ilan edilen mal ve hizmetlerin fiyat ve satış şartları olmak üzere diğer tüm mal ve hizmetlerin ambalajlanmaları, etiketlenmeleri, satışa sunulmaları ile ilgili kuralları içermekte ve bunların denetimlerini ve denetimi yapacak Ticaret Dairesi memurlarının görev ve yetkilerini düzenlemektedir.

Yasa Tasarısı’na ilişkin görüş ve önerilerinizi 10 Nisan Çarşamba mesai bitimine kadar iadiloglu@ktto.net eposta adresine iletebilirsiniz.

Yasa tasarısına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Mevcut yasaya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Yasa tasarısının mevcut yasa ile karşılaştırmalı hali için lütfen tıklayınız.