Odalardan Kuzey Avrupa Diplomasisi

Fikri Toros: Kıbrıslı Türklerin AB’ye uyum süreci bir an önce başlamalı

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Güney’den Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları Kuzey Avrupa’daki temasları çerçevesinde İsveç’in ardından bu kez de Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de üst düzey görüşmelerde bulundu. Başkanlar Fikri Toros ve Phidias Pilidis, Finlandiya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, parlamenterler ve Kriz Yönetimi İnsiyatifi yöneticileriyle görüştüler.

Kriz Yönetimi İnsiyatifi Ziyareti

 İki Oda başkanı Helsinki’deki temaslarına Finlandiya’nın eski Cumhurbaşkanı, Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari’nin kurduğu Kriz Yönetimi İnisiyatifi’ni ziyaret etti. Ziyarette, iki Odanın işbirliğinin güven yaratmada ve Kıbrıs’ta anlaşmazlığı çözmede yaratacağı momentum açısından önemi üzerinde duruldu.

Görüşmede Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Kıbrıs’ta barış sürecinin sonuç odaklı ilerleyebilmesi için “özveri, empati, affedici olma ve yakalanan sinerjinin kullanılması” olarak nitelendirdiği 4 ana prensibin hakim olması gerektiğini vurguladı. Her iki tarafın geçmişin tekerrrür etmeyeceği bir güvenlik ihtiyacı olduğuna işaret eden Toros, buna tatmin edici bir şekilde değinilmesi gerektiğini vurguladı. Bu tür inisiyatiflerin sorun yaşanan diğer ülkelerdeki çalışmalarından isifade edilmesinin önemine de dikkat çeken Toros, adadaki örgütlerin Kriz Yönetimi İnisiyatifi ile bir araya gelmesi için adımlar attı.

Önceki Dışişleri Bakanı Tuomioja: Girişimleri destekliyoruz

Toros ve Pilidis Helsinki temasları çerçevesinde Finlandiya’nın eski Dışişleri Bakanı, parlamenter Dr. Erkki Tuomioja ile Parlamento binasında bir araya geldi.

Erkki Tuomiova, başkanları kabulünde iki odanın işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıbrıs’ta başlayan yeni sürece işaret eden Tuomiova, müzakerelerin bir kez daha çözüm yönünde umutları artırdığını söyledi. Tuomiova, Bm Genel Sekretri’nin Kıbrıs Özel Anışmanı Eide’nin, bu süreçte iki odanın işbirliği adına ortaya koydukları işbirliğini takdire şayan olarak nitelendirdiğini de kaydetti.

Sivil toplum içinde iş dünyasını  çözüm yönünde oynadığı rolü takdirle kaşıladığını ve ekonomik işbirliğinin etkili bir enstrüman olduğunu belirten Tuomiova, adadaki ticaret hacmini ve bunun nasıl artırılabileceğini sordu. Finlandiya’daki seçim sonrasında muhalefete düştüğünü de anlatan Tuomiova, buna rağmen hükğmetin Kıbrıs politikasına her zaman destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ise, ithal malların da Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında geçebilmesi için atılması gereken adımları anlattı.  AB Komisyonunu’nun Kıbrıs Türk toplmunu ivedi olarak muktesebata hazırlaması gerektiğini, uyum sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirten Toros, ancak bu şekilde iki toplum arasındaki farkın azalacağını söyledi. Toros, Kıbrıs’In kuzeyinde muktesebatın uygulanabilmesi içibir an önce standardizasyon uygulamalarının sağlanması gerekiğini vurgulayarak, bu yönde yakında adayı ziyaret edecek olan SB komisyonu başkanı Junker’ı adım atmaya, Finlandiya ve diğer AB üyesi ülkeleri de buna destek olmaya davet etti. Toros ayrıca Finlandiya ve İsveç’in Kıbrıs büyükelçilerinin iş ve dünyası ve dini liderleri bir araya getirerek çözüme koydukları katkıdan dolayı teşekkür etti.

Dışişleri Müsteşarı Stenlund:Asıl olan çözümdür, işbirliğiniz çok önemli

Toros ve Philidis Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki son görüşmesini Finlandiya Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Peter Stenlund ile gerçekleştirdi.  Stenlund heyeti kabulünde, Finlandiya’nın Kıbrıs’ta çözüme büyük önem verdiğini söyledi  ve bu bağlamda iş dünyasının ortaya koyduğu inisiyatifin önemine dikkat çekti. “Asıl olan çözümdür. Bu nedenle işbirliğinizin çözüme koyacağı katkıdan eminim” diyen Stenlund, Kıbrıs’ta gelinen aşama ile ilgili iki oda başkanından bilgiler aldı.

Fikri Toros, Kıbrıs’ta bir çözümün etkisini  büyük olacağını, bu yolda ilelerken çözümün sürdürülebilir ve kalıcı kılınması için ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilein artırılması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıslı Türklerin ticaretinin önündeki en büyük engellerden biri olan standardizasyon eksikliğinin giderilmesi için Avrupa Komisyonu’na büyük görev düştüğünü belirten Toros, Kıbrıslı Türklerin AB uyum sürecinin bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Toros, bu yönde Finlandiya’dan destek talep etti.

Phidas Pilidis de, Kıbrıs’ta olumlu bir atmosferin yaşandığına işaret etti. Bir tarafta Kıbrıslı Türkler tarafından seçilen ve Rum halkı tarafından da benimsenen Mustafa Akıncı’nın, diğer tafacta ise 2004’te Annan planına evet diyen çözüm yanlısı Nikos Anastasiadis’in bulunduğunu belirten Pilides, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.