‘Özel Sektör Çalışma Saatlerinde Bir Değişiklik Sözkonusu Değildir’

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞMA SAATLERİNDE BİR DEĞİŞİKLİK SÖZKONUSU DEĞİLDİR

Son yaşanan ve hepimizi acılara boğan trafik kazasının ardından oluşan infial nedeniyle Bakanlar Kurulu peşpeşe bazı kararlar almakta ve açıklamalar yapmakta, bu da hem çeşitli tepkilere hem de karmaşaya yol açmaktadır. Bu çerçevede hükümetin kamudaki çalışma saatlerine ilişkin son aldığı karar ve özel sektördeki çalışma saatleri hakkında da çalışma başlatıldığı haberleri, gerek kamuda gerekse özel sektörde Pazartesi sabahı ne olacağına dair büyük bir kafa karışıklığına yol açmıştır.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak Çalışma Bakanı Sayın Ersan Saner ile doğrudan iletişime geçerek bu konuda yaşanılan sıkıntıları ve iş dünyasının hassasiyetlerini aktardık. Sayın Bakan yürüttükleri çalışmaya göre 5 Aralık-1 Mart döneminde  sadece bankacılık-finans, bilgi işlem ve ofis tipi işyerlerinin mesai saatlerinin 8:30-17:30 arasında olacağını; ticaret, hizmet, sanayi ve diğer sektörlerdeki çalışma saatlerinin değişmeyeceğini aktarmıştır.

Bilindiği üzere, özel sektördeki çalışma saatlerine ilişkin son düzenleme  Bakanlar Kurulu tarafından 11 Ağustos 2014 tarihinde alınmış ve buna göre bazı iş kolları dışında tüm sektörlerdeki açılış ve kapanış saatleri serbest bırakılmıştı. Örneğin, gıda ürünleri, içecek, tütün ve içki gibi malların perakende ticaretini yapanlar, çiçekçi, gazete bayi ve büfelerın saat 24.00’e kadar açık kalabileceği bu yasayla düzenlenmişti. Bu doğrultuda özel sektörün çalışma saatlerine ilişkin herhangi bir değişiklik sözkonusu değildir. Özel sektördeki iş yerleri bir önceki haftada olduğu gibi Pazartesi de kendi açılış ve kapanış programlarını takip edeceklerdir.

Odamız süreci yakından takip etmeye ve çalışma hayatının ekonominin ihiyaçları gözetilerek düzenlenmesi için katkı koymaya devam edecektir.