Sağlık Bakanlığı Tedbir Kararları

Sayın Üyemiz,

Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda aşağıda belirtilen tedbirlerin uygulanacağını bildirmiştir.

 

1. 1 Ekim 2020 tarihine kadar alınan karantina kararları 1 Kasım 2020 saat:23:59 tarihine kadar uzatıldı.

 

2. Ülkedeki vaka sayısının azalmasının devam etmesi halinde; 1 Ekim 2020 tarihine kadar kapatılan tüm işyeri ve eğlence mekanları çalışan kişilerin PCR testlerinin yapılması kaydı ile 17 Ekim 2020 tarihi itibarı ile açılabilecek. Açılan tüm mekanlar önceden yayınlanan kurallara uymakla yükümlü olacak. İlçe emniyet kurulları tarafından aktif olarak denetlenip, kurallara uymayan mekanlara Ceza Yasası kapsamında haklarında cezai işlemi başlatılacak.

 

3. Eğitim ve Öğretim aşağıdaki kurallar kapsamında başlayacak.

– Okul öncesi (5 yaşa kadar) okullar tam zamanlı ve ilkokul 1 ve 2. sınıflar dönüşümlü olarak 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren.

–  3, 4 ve 5. sınıflar dönüşümlü olarak 5 Ekim 2020 tarihinden itibaren.

– Orta okul ve liseler (6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar) dönüşümlü olarak 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren.

 

4. Özel eğitim kurumları (dershane, etüt, kurs yerleri vb. kurumlar) 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren yine sosyal mesafe, hijyen ve diğer koruyucu önlemlerin uygulanması şartı ile açılabilecek.

 

5. Üniversiteler yüz yüze eğitim ihtiyacı duyulan uygulamalı bölümlerinde pandemi kurallarına ( sosyal mesafe, hijyen ve diğer koruyucu önlemleri ) uymak şartı ile eğitim yapılabilecek. Ancak ülkeye B ve C grubu ülkelerden giriş yapacak öğrenciler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde görevlilere vererek ülkeye girebilecek. B grubundaki ülkelerden gelenler 7 gün süre ile, C grubundaki ülkelerden gelenler ise 14 gün süre ile karantinada kalacak.

 

6. Okullarda ve sınıflarda uygulanacak tedbirler hususunda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesinin ortak hazırlamış olduğu rehber uygulanacak. Dönüşümlü eğitim uygulanacak sınıflarda sınıf mevcudunun maksimum 20 kişi ile sınırlandırılacak ve sınıf düzeni sosyal mesafe, hijyen ve diğer koruyucu önlemleri uygulanacak şekilde planlanacak.

 

7. Eğitim amaçlı taşımacılık pandemi kuralları çerçevesinde yapılabilecek.

 

8. Boks, güreş, yakın döğüş ve kempo spor dalları 1 Kasım 2020 tarihine kadar yapılmayacak.

 

9. Temassız ve az riskli spor kategorileri 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren antrenmanlarına başlayabilecek. 15 Ekim 2020 tarihinden sonra Federasyonun uygun göreceği zamanda müsabakalar seyircisiz olarak yapılacak. Tüm sporcuların PCR testleri iç bulaş ve çıkan vaka sayılarına göre periyodik olarak tekrarlanacak.

 

10. Miting ve kitle toplantıları yapılmayacak.

 

11. Çocuk oyun alanları ve parkları 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren açılacak.

 

 

Bilginize sunulur.
Saygılarımızla,
İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı