TDP Heyeti KTTO’yu Ziyaret Etti

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve beraberindeki heyet Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Özyiğit’e toplantıda; Milletvekili Zeki Çeler, TDP Seçim Koordinatörü ve Parti Meclis Üyesi Erdoğan Bekiroğlu, ve Lefkoşa İlçe Başkan Vekili Evrim Hıncal eşlik etti. Girilen erken seçim hazırlığında manifesto çalışamalarına başlandığına vurgu yapan Özyiğit, iş dünyasının temsiliyetinde önemli bir rol oynayan Odamızın da bu manifesto çalışmaları için katkı yapmasına duyduğu isteği dile getirdi. Manifesto çalışmaları için birlikte adım atmanın önemine vurgu yapan Özyiğit, Toros nezdinde Odanın vizyonunu ve duruşunu takdirle karşıladıklarını söyledi.

Oda Başkanı Fikri Toros da TDP heyeti ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, birlikte çalışmaktan ve manifesto hazırlıklarına iş dünyasının beklentilerini sunmaktan mutlu olacaklarını belirtti. Kıbrıs Türk ekonomisinin potansiyelinin bir hayli gerisinde olduğunu söyleyen Toros, çözümsüzlüğün toplumumuzu dünyadan izole ettiğini ve olumsuz etkilerine maruz bıraktığını vurguladı. Ekonomik büyümenin önemine vurgu yapan Toros, bunun ancak kalıcı yatırımlarla mümkün olabileceğini söyledi.Yatırım ve iş yapabilirlik ortamının daha cazip hale getirilmesinin şart olduğunu vurgulayan Toros, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkinleştirilmesinin gerekli olacağını, ve hayatı pahalılaştırmadan ekonomik büyümenin mümkün olduğuna da vurgu yaptı. Vergi reformunun gerekliliğine değinen Toros, kayıt dışılığın da ekonomik büyümenin ve rekabet edebilirliğin önünde ciddi bir engel oluşturduğunu söyledi. Siyasi vizyondan bağımsız olarak turizm, ticaret ve eğitim gibi sektörlerde Türkiye ile karşılıklı olarak artırılmış bir işbirliği içerisinde olunması gerektiğine de değinen Toros, yapılması gerekenin yasaklar, kotalar ve fonların kaldırılarak Türkiye ile aramızdaki ticareti sınırlayan “duvarların” ortadan kaldırılması gerçeğine de vurgu yaptı. Çözüm veya çözümsüzlük durumunda, ülkemizin AB standartlarıyla uyumlaştırılmasının şart olduğuna vurgu yapan Toros’a, TDP Milletvekili Zeki Çeler de destek belirtti.

Toros’un yaptığı önerilerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Cemal Özyiğit ve heyeti, yapılan görüş alışverişi için teşekkür ederek ziyareti sonlandırdı.