Tedarikçilerin çalışma düzenlemeleri hakkında

Sayın Üyemiz,

Tedarikçi üyelerimizden Cumartesi günleri çalışıp çalışmadıkları yönünde Odamıza yoğun soru gelmektedir. Bu konuda ilgili üyelerimize bir hatırlatma yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bakanlar Kurulu tarafından alınarak 19 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kurallara göre tedarikçiler Cumartesi günleri çalışmamaktadır.

İlgili karar, Resmi Gazete’de aşağıdaki şekilde yer almaktadır:

– 22.02.2021 tarihinden itibaren Cumartesi günleri market, fırın, kasap, manav, benzin istasyonu, eczaneler tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayi işletmeleri dışında kalan tüm işletme ve faaliyetler kapalı olacaktır.

– 22.02.2021 tarihinden itibaren Pazar günleri eczane ve fırınlar haricinde tüm işletme ve faaliyetler kapalı olacaktır.

– Pazartesi-Cuma günleri ise;

  • Marketler 08:00-18:00 saatleri arasında açık olacaktır. (Cumartesi günleri de dahil)
  • Perakende ve mağazacılık hizmetleri (süpermarket ve tüm sektörlere tedarik sağlayan işyerleri hariç) 10:00-18:00 saatleri arasında hizmet vereceklerdir. Tedarik zinciri sipariş alma, raf tanzim ve teşhir olmak üzere yapılmaktadır. 08:00-18:00 saatleri arası sipariş, sıcak satış ve dağıtım yapılacaktır. 18:00’dan sonra raf düzenleme ve tanzim işleri yapılacaktır.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

Nilay Onbaşı Üresin
Ticaret Geliştirme Uzmanı