“Toros, TOBB ve İKV tarafından düzenlenen konferansta konuşma yaptı”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ve Yönetim Kurulu üyelerinden Aziz Limasollu, Mustafa Erk ve Ozan Dağlı ile KTTO Genel Sekreteri Aysun Önet İleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs Görüşmelerinin Geleceği ve Türkiye İçin Çıkarımlar” konulu konferansa katıldı.

Konferansın açılış konuşmalarını; TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros yaptı. Toros konuşmasında Crans-Montana’da gerçekleştirilen görüşmelere ve Kuzey Kıbrıs ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Toros, sadece Ada’da yaşayan iki toplumun güvenliği, istikrarı ve refahı için değil, bölgesel sorunların aşılabilmesi için de Kıbrıs’ta kapsamlı bir siyasi çözüme çok acil ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. 53 yılı aşan bir süredir devam eden Kıbrıs sorununun çözümü için tarihi öneme sahip adımlar atıldığına değinen Toros, yapılan girişimlerin malesef siyasi bir anlaşmaya varamadığına dikkat çekti.

Çözüm ve çözümsüzlük durumunda yapılması gerekenlerin büyük oranda örtüştüğüne vurgu yapan Toros, Kıbrıslı TürkTicaret Odası olarak önceliğimizin reformlar, ekonomi odaklı siyasi vizyon, Türkiye ile olan ekonomik, sosyal ve siyasal bağların güçlendirilmesi ve üretken olmak olduğunu belirtti. 54 yıl boyunca, uluslararası toplumdan izole edilmiş bir konumda yer alan Kıbrıslı Türklerin siyasi ve ekonomik güvencesini sağlayan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Toros, Kıbrıs Türk Toplumu’nun her zaman Türkiye’ye müteşekkir olması gerektiğini vurguladı. Bölgedeki gelişmeler çerçevesinde Kıbrıs Türklerini bekleyen zorluklara karşı mücadelenin ancak Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasındaki stratejik bağı güçlendirerek mümkün olduğunu vurgulayan Toros, Kuzey Kıbrıs’ta özel sektör odaklı, rekabet edebilir ve AB normları ile uyumlu bir sürdürülebilir ekonomik yapı oluşturmanın başta Türkiye olmak üzere tüm komşularımızla olan ticari ilişkilerin gelişmesinde belirleyici rol oynacağını da söyledi.

Toros konuşmasına son verirken, Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, başta Türkiye Hükümeti ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere, tüm ekonomik kurumlarla ilişkilerin geliştirilmesi, ve iki ülke iş insanlarının birlikte çalışma koşullarının geliştirilmesi amacına dönük faaliyetlerini  devam ettireceğine vurgu yaptı. Toros ayrıca, Kıbrıs Türk Toplumu’na ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma odaklı bir siyasi yönetim kazandırmanın önemine vurgu yaparak, başta TOBB ve İKVnın Başkanları, Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sayın Ayhan Zeytinoğlu’na teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.