Toros’tan Popens’e: “Hellim,Doğrudan Ticaret,Yeşil Hat ve Uyum Süreci en önemli konularımız”

AB Komisyonu Bölgesel Politikadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Normunds Popens, Kıbrıs Türk Masası Şefi Michale Di Bucci ve beraberindeki heyet 23 Ocak 2015 Cuma günü Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ve KTTO Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

Kıbrıs Türk Masası’nın Genişleme’den, Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü’ne alınmasının ardından yapılan bu ilk ziyarette Fikri Toros, KTTO’nun AB ile olan işbirliği hakkında detaylı bir bilgilendirme yaparak, özellikle gündemde olan Doğrudan Ticaret Tüzüğü, Hellim’in coğrafi işaret tescili, Uyum Sürecinin hızlandırılması ve Yeşil Hat Tüzüğü kapsamının genişletilmesi gibi konulara ilişkin Odanın ivedi beklentilerini aktardı.

 “Doğrudan Ticaret Kıbrıslı Türkleri çözüme hazırlayacak”
Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün Avrupa vatandaşı olan Kıbrıslı Türklere, AB ile doğrudan ve dolaysız olarak ticaret yapmasının önünü açacağını vurgulayan Toros, 2004 yılından bu yana uygulanacağı söz verilmiş fakat maalesef dondurulmuş olarak bekletilen böylesi insani ve doğal bir konunun siyasileştirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Kıbrıslı Türklerin AB ile ticaret yapmasının yalnızca ekonomik bir katkı yapmakla kalmayacağını ayni zamanda AB standartlarına ulaşma konusunda herkes için bir motivasyan kaynağı ve gereklilik haline geleceğini vurguladı. Toros, Doğrudan Ticaret’in aslında Kıbrıslı Türkleri çözüme hazırlayacak araçların birisi olacağını anlattı.

 “Ticari araçlar ve işlenmiş gıda ürünlerinin geçişleri Yeşil Hat Tüzüğü kapsamına alınması şart”
Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında geçişi engellenen işlenmiş gıda ürünleri ve ticari araçların serbest bırakılmasının ve uygulamanın kolaylaştırılmasına vurgu yapan Toros, ticari araçların Güney’e geçebilmesinin ve işlenmiş gıda ürünleri ticaretinin, düşüşte olan Yeşil Hat Ticaret hacminin yükselmesine çok önemli bir katkı yapacağını söyledi. Toros, ticari işbirliği alanlarını genişletmenin, tıpkı Doğrudan Ticarette olacağı gibi, Yeşil Hat ticaretinde de barış sürecine katkıda bulunacağını söyledi.

 “Hellim konusunda mutlaka çözüm üretilmeli”
Toros, hellim’in AB’de coğrafi işaret tescilinin yapılması sırasında Kıbrıslı Türk üreticiler için bir denetim mekanizması geliştirilmemesinin, ihracatımızın dörtte birini oluşturan bir ürünün pazar potansiyeline zarar vereceğini; bundan Kıbrıs Türk ekonomisinin tahribata uğrayacağını; bunun da AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik sözleriyle çelişmiş olacağını anlattı.

 “Uyum süreci hızlandırılmalı”
Geçtiğimiz yıl Şubat ayında AB Konseyi ve Komisyon Başkanları’nın ortak bir açıklamayla Kıbrıslı Türklerin AB’ye olan uyum çalışmalarının hızlandırılacağı sözü verdiklerini, ama üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen bunun uygulamaya yansımadığını anlatan Toros, uyum sürecinin Kuzey Kıbrıs’taki yaşam standartlarını artırmak ve Kıbrıslı Türkleri çözüme hazırlamak için olmazsa olmaz bir konu olduğunu vurguladı.

  “Öyle görülüyor ki Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Avrupa Birliği’nin buradaki en önemli ortağı”
Kendilerini kabul ettiği için Toros’a teşekkür eden Popens süregelen işbirliğinin artarak devam edeceğini ve yapılan bilgilendirmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Öyle görülüyor ki Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Avrupa Birliği’nin buradaki en önemli ortağı”  diyen Popens, işbirliğinin artarak devam etmesini ve sonuç vermesini hedeflediklerini söyledi.