”Türkiye’deki Darbe Girişimi” ile İlgili Ortak Açıklama

Kıbrıs Türk İş Dünyası Temsilcisi 5 Örgüt, bugün 11:30’da Odamızda gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini kınadı.

Ortak Açıklamanın tam metni aşağıdaki gibidir;

Kıbrıs Türk İş Dünyası Temsilcisi Örgütler olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

Türkiye’nin; demokratik, seküler ve çok sesli yapısına zarar vermeyi amaçlayan bu tür girişimler yalnız Türkiye’yi değil tüm bölgeyi istikrarsızlığa sevk etmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti ile çok özel tarihi, kültürel, ekonomik ve siyasi bağları vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin istikrarsızlığına yol açan her türlü girişim Kıbrıs Türk halkının refahını ve geleceğini de olumsuz etkileyeceği kesindir. Özellikle Kıbrıs’ta devam eden çözüm sürecinin geldiği aşama da düşünüldüğünde, Türkiye’deki istikrarsızlığın buradaki sürece ne gibi zararlar verebileceği de açıkça görülmektedir.

Kıbrıs Türk Ekonomik Örgütleri olarak, Türkiye’nin bu zor günleri aşacağına ve demokratik yapısının bu süreç sonunda güçlenerek sağlanabileceğine inancımız tamdır. Türkiye’nin uzlaşmazlıklarını ve fikir ayrılıklarını demokratik ve şeffaf yöntemlerle aşacağı, bölgesinde istikrar merkezi olacağı, doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birleştirecek ve Avrasya’nın merkezi olan bir model ülke olacağı günlerin uzakta olmadığı inancındayız.

Gerek tarihsel gelişim süreci, gerekse eğitimli ve genç nüfusuyla Türkiye’nin parlak bir geleceğe doğru ilerlemesi engellenemez. Bu çerçevede Kıbrıs’taki çözüm sürecinin Türkiye’deki gelişmelerden etkilenmeksizin devam etmesi ve 2016 yılı sonuna kadar toplumların onayına sunulabilecek bir anlaşmaya varılması için elimizden gelen her türlü katkıyı artırarak yapmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle 15 Temmuz 2016’da yaşananlar sırasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Halkı’nın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuyla paylaşırız.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası

Kıbrıs Türk Sanayi Odası

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği