Türkiye’den Tıbbi Maske, Eldiven ve Benzeri Ürünlerin İthalatı Hk.

Sayın Üyemiz,

Covid-19 virüsüne karşı alınan tedbirler çerçevesinde T.C. Ticaret Bakanlığı bir tebliğ yayımlamıştır.

Bu tebliğe göre T.C. Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamında bulunan aşağıda belirtilen ürünlerin ihracatı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun iznine tabi olmuştur.

  1. Koruyucu maske (gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler)
  2. Tulum (koruyucu iş elbisesi)
  3. Sıvı geçirmez önlük (kimyasallara karşı kullanılan koruyucu önlükler)
  4. Gözlük (koruyucu gözlükler)
  5. Tıbbi ve cerrahi maske
  6. Tıbbi steril/non-steril eldiven

Söz konusu bu ürünleri ithal edecek firmalar öncelikle KKTC Sağlık Bakanlığı Arşiv Bölümüne aşağıdaki bilgileri içeren bir dilekçe ile başvurmaları gerekecektir.

KKTC İthalatçı Firma
T.C. İhracatçı Firma
Ürün Adı
G.T.İ.P.
Adet / Miktar

KKTC Sağlık Bakanlığı alınan bu talepleri T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna gönderecektir.

İthalatçı bu başvurunun ardından Türkiye’deki tedarikçisini bilgilendirip gerekli ihracat izni ve onayı alabilmesi için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna yönlendirmelidir.

15 Mart 2020 tarihinde Odamız tarafından üyelerimiz ile paylaşılan ve Temizlik Ürünleri, Tıbbi Eldiven ve Maske ve Benzeri Ürünlere Dair İhtiyaç Listesi’ni 19 Mart 2020 tarihine kadar Odamıza ileten üyelerimizin bu listedeki yukarıda belirtilen kapsama giren ürünleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna gönderilmiştir. Bu üyelerimiz, Türkiye’deki tedarikçilerini gereken ihracat izni alabilmesi için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna başvurmaları gerektiğini bildirebiliriler.

Bugünden (20.3.2020) itibaren konu edilen ürünlere ilişkin ithalat için yukarıda açıklanan sürecin işletilmesi gerekecektir.

Söz konusu tebliğin tümüne ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bu konuya ilişkin şikayet veya sorun olması durumunda bizimle iadiloglu@ktto.net eposta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

İzzet Adiloğlu
Ticaret Geliştirme Uzmanı