Yabancı gazetecilere KTTO tanıtıldı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde KKTC’yi ziyaret eden yabancı gazeteciler KTTO’yu ziyaret etti.
Çeşitli ülkelerden gelen 26 kişiden oluşan yabancı gazeteciler KTTO’ya yaptıkları ziyarette, Oda Başkanı Günay Çerkez ile görüştü. KTTO Başkanı Günay Çerkez, gazetecilere Oda hakkında genel bilgi verdi. Çerkez, Ticaret Odası’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan önce 1958 yılında kurulduğunu ve tanınan tek Sivil Toplum Örgütü olduğunu anımsattı. Çerkez, Oda’nın uluslararası üyelikleri bulunduğunu, aynı zamanda AB’nin çözüm ortağı olduğunu da aktardı. Çerkez, Oda’nın klasik işlevleri dışında uluslararası tanınmışlığından dolayı, AB ve diğer ülke büyükelçileri ile temaslar gibi aktivitelerde bulunulduğunu da ifade etti.
2004 yılında Annan Planı için yapılan referandum öncesinde AB ve ABD yetkililerinin Türk tarafından “evet” çıkması halinde ambargo ve izolasyonların kaldırılacağı, uçuşların başlayacağı sözü verdiklerini anımsatan KTTO Başkanı Çerkez, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tutulmadığını anlattı. KKTC ekonomisiyle iligili bilgi de veren Çerkez, bir ada ekonomisine sahip Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik gelişmesinin turizm ve eğitim sektörüne bağlandığını, 2014 yılında Türkiye’den gelecek su ile birlikte ekonominin değişik sektörlerinde gelişme olacağını belirti.