“Yanlıştan dönmek ayıp değildir, yanlışa müdahale edin”

KTTO, koalisyon liderlerine çağrı yaptı

“Yanlıştan dönmek ayıp değildir, yanlışa müdahale edin” 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, 109 kalem ürünün ithaline getirilen %3’lük yeni verginin tamamının çekilmesi konusunda toplumsal mutabakat olduğunun görüldüğünü belirterek, hükümete uygulamadan vazgeçerek yanlıştan dönme çağrısında bulundu.

Karar koalisyonun geleceğini etkiliyor

Oda açıklamasında hükümetin çok kısa bir sürede yoğun ve geniş tabanlı bir tepki olduğunu artık görmesi gerektiği belirtilerek, bizzat Başbakan ve Başbakan Yardımcısı’nın olaya birlikte müdahale ederek Tarım Bakanı’nı ısrarından vazgeçirmesi gerektiği ifade edildi. Hükümetin her fırsatta dile getirdiği “toplumsal mutabakatın” maalesef kendilerinin bir icraatına karşı oluştuğu, hiç bir araya gelmeyen kesimleri bile bir araya getirdiği vurgulanan Oda açıklamasında “bu konu fon konusu olmaktan çıkmış, koalisyon hükümetinin geleceği  konusu haline dönüşmüştür; yanlıştan dönmek ayıp değildir, tam tersine taktir sebebidir, bunu sizden bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.

TÜK’ün ne olacağı programda düzenlenmiştir

Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada, “TÜK’ü kurtarmak” sloganının altı boş popülist bir manüpülasyon olduğu ifade edilerek, Toprak Ürünleri Kurumu’nun nasıl bir dönüşüm içine gireceğinin hükümetin imzaladığı Yapısal Dönüşüm Programı’nda açık bir şekilde belli olduğu vurgulandı. Açıklamada, “TÜK tekelci yapıdan çıkartılıp piyasa düzenleyici bir hale getirilecektir” denildi.