Yatırım Teşvik Tüzüğü Değişikliği Hk.

Sayın Üyemiz,

Anımsanacağı üzerine Eylül 2019 tarihinde Yatırımların Teşviki ve Yönlendirilmesine İlişkin (Değişiklik) Tüzüğü ile yapılan değişiklikle ithal ahşap mobilya ürünlerine ve/veya ithal PVC-Alüminyum doğrama ürünlerine Teşvik Belgesi kapsamında Gümrük Vergisi, Fon ve KDV muafiyetinin uygulanmamasına dair düzenleme yapılmıştı.

Şimdi de benzer bir şekilde Tüzük’te yeniden bir değişikliğe gidilmiştir. Buna göre muafiyet uygulanmayacak ürünler kapsamına mermer, granit, traverten, doğal taş ürünleri de eklenmiştir.

Buna karşın, KKTC’de üretimi olmadığı Sanayi Dairesi tarafından yazı ile onaylanan dış mekan ahşap – mobilya ürünlerine (rattan, bambu vb) ilgili muafiyetler uygulanabilecektir.

Ayrıca, Tüzük’te yapılan diğer değişiklikler de aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  • %20 fiyat farkı oranı %25 olarak değişmiştir.
  • İç – dış mekan ahşap mobilya ürünleri, alüminyum – PVC doğrama ürünleri ve mermer, granit, traverten, doğal taş ürünleri ayrıntılı şekilde tanımlanmıştır.
  • 6 Eylül 2019 tarihinden önce Teşvik Belgesi almak için Devlet Planlama Örgütüne başvuranlar için burada belirtilen değişiklikler öncesi kurallar uygulanacaktır.

İlgili tüzük değişikliğine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bilginize sunulur.